Czy alkoholizm jest chorobą? Czy jest to choroba psychiczna? A może picie alkoholu jest wyłącznie konsekwencją braku silnej woli?

Czy alkoholizm to choroba i czy można go leczyć

Tak, alkoholizm jest chorobą.

Alkoholizm jest chorobą potężną, podstępną i postępującą. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 widnieje pod numerem F.10.2. Nieleczony prowadzi do śmierci lub bardzo poważnych konsekwencji na wielu płaszczyznach.

Wiele osób myli uzależnienie z nieumiejętnością opanowania, trudnym charakterem lub brakiem silnej woli. Jednak alkoholizm jest chorobą i co ważne – chorobą niezawinioną. Osobiście nie znam alkoholika, który miał plan, aby się uzależnić. Ja również nie miałem takiego zamiaru.

Alkoholizm to choroba, która ma złożone przyczyny. Aby się uzależnić na pewno trzeba pić. Jednak nakładają się na to również czynniki fizjologiczne, środowiskowe, socjologiczne, a po części genetyczne. Bardzo często podłożem uzależnienia jest też trauma lub trudne dzieciństwo. Osobiście nie zagłębiam się w szukanie przyczyn mojej choroby alkoholowej. Najważniejsze, aby pracować nad sobą i nie przestawać.

Alkoholizm jako choroba przewlekła

Co to jest choroba przewlekła?
Zanim przyjrzysz się, dlaczego alkoholizm jest uważany za chorobę przewlekłą, pomocne może być zrozumienie medycznej definicji choroby przewlekłej.

Choroba przewlekła jest klasyfikowana jako choroba trwająca trzy miesiące lub dłużej i istnieją pewne cechy wspólne, w tym fakt, że szczepionki nie mogą im zapobiec, nie można ich wyleczyć za pomocą leków i po prostu nie znikają . Ogólnie rzecz biorąc, choroby przewlekłe mają większy wpływ na starszych, przy czym 88 procent osób w wieku powyżej 65 lat uważa się za chorych na co najmniej jedną chorobę przewlekłą. Istnieją pewne zachowania, które przyczyniają się do chorób przewlekłych, w tym używanie tytoniu, brak aktywności fizycznej i złe nawyki żywieniowe.

Niektóre z najczęstszych chorób przewlekłych obejmują zapalenie stawów, choroby układu krążenia, raka piersi i jelita grubego, otyłość i problemy z mówieniem.

Choroba przewlekła jest główną przyczyną niepełnosprawności i śmierci.Przy czym szacuje się, że siedem na dziesięć zgonów rocznie powstaje w wyniku chorób przewlekłych. Wiele chorób przewlekłych, chociaż nie ma lekarstwa, można leczyć zmianami stylu życia lub niektórymi lekami.

Chorobę przewlekłą często definiuje się jako chorobę postępującą z czasem. Oznacza to, że pogarsza się bez leczenia, a ta definicja jest ważną częścią zrozumienia, dlaczego alkoholizm jest uważany za chorobę przewlekłą.

Chociaż istnieją leki, które mogą leczyć objawy wielu chorób przewlekłych, leki te często mają swoje własne działania niepożądane i mogą również oddziaływać na siebie.

Dlaczego więc alkoholizm uważany jest za chorobę przewlekłą?


Teraz, gdy już podkreśliliśmy, czym jest choroba przewlekła, nadal można się zastanawiać, dlaczego alkoholizm jest uważany za chorobę przewlekłą.

Przede wszystkim alkoholizm jest uważany za chorobę przewlekłą, ponieważ ma pewne elementy dziedziczności, co oznacza, że ​​istnieją składniki genetyczne i może on działać w całych rodzinach.

Jednocześnie, patrząc na to, dlaczego alkoholizm jest uważany za chorobę przewlekłą, czynniki środowiskowe są również istotne. Spójrzmy na cukrzycę. Istnieją pewne elementy genetyczne, które wpływają na rozwój cukrzycy, a także czynniki środowiskowe, takie jak dieta i ćwiczenia. Jest podobna do alkoholizmu. Możesz być genetycznie bardziej predysponowany do rozwoju alkoholizmu, a jeśli dorośniesz w środowisku, w którym alkohol jest powszechny, może to również się przyczynić.

Podobnie jak w przypadku innych złożonych chorób przewlekłych, z alkoholizmem, istnieją środowiskowe czynniki ryzyka i genetyka, które współpracują ze sobą i określają przebieg choroby.

Ponadto, definiując alkoholizm jako chorobę przewlekłą, zobaczysz, że można go zidentyfikować i zdiagnozować na podstawie pewnych objawów, jak w przypadku innych chorób, a dzięki profesjonalnemu leczeniu można z nim normalnie żyć.

Chorobę alkoholową można leczyć

Kiedy alkoholizm nie jest właściwie leczony nawrót jest bardzo możliwy, co ma miejsce w przypadku innych chorób przewlekłych. To może ponownie powrócić do przykładu cukrzycy. Chociaż niekoniecznie można wyleczyć cukrzycę, można utrzymać ją pod kontrolą dzięki odpowiedniemu zarządzaniu, w tym wyborom stylu życia, takim jak ćwiczenia i zdrowa dieta, oraz lekom. Jeśli przestaniesz robić te rzeczy, twoja cukrzyca wymknie się spod kontroli i wystąpią niekorzystne konsekwencje.

Dotyczy to również alkoholizmu. Podczas gdy alkoholizm nie może zostać wyleczony, jeśli bierzesz udział w terapii i grupie takiej jak AA, jednocześnie zmieniając styl życia, możesz utrzymać się w trzeźwości. W przeciwnym razie narażasz się na ryzyko nawrotu.

Alkoholizm – choroba postępująca

Istotna dla dyskusji na temat tego, dlaczego alkoholizm jest uważany za chorobę przewlekłą, jest również jego progresywny charakter. Alkoholizm definiuje się jako przechodzenie przez etapy, a niektóre objawy i zachowania oznaczają każdy etap. Na przykład podczas alkoholizmu na wczesnym etapie osoba uzależniona zazwyczaj pije większe ilości i staje się bardziej tajemnicza lub nieuchwytna.

Wraz z postępem alkoholizmu zachowania stają się coraz bardziej niekontrolowane, a także pojawiają się więcej objawów zdrowotnych.

Ponieważ alkoholizm jest uważany za chorobę przewlekłą z długoterminowym kursem, ważne jest, aby leczenie również takie było. Najlepsze plany leczenia są zazwyczaj również długoterminowe, a ewoluują z czasem, aby nadal reagować na zmieniające się potrzeby chorego.

Wyszukiwania

Czy alkoholizm to choroba


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *