Detoks, odtruwanie – jak to wygląda?

Gdy byłem na detoksie, codziennie widziałem jak przywozili ludzi w granicznym stanie. Najpierw byli ratowani przed śmiercią, potem kilka dni leżeli przypięci pasami walcząc z diabłami lub prowadzili całodobowe konwersacje ze zmarłymi. Po kilku dniach dochodzili do siebie i z całkowitym przekonaniem informowali, że nie mają jakiegokolwiek problemu z alkoholem. Zobaczyłem wtedy jaka jest potęga mechanizmów choroby alkoholowej. Dla mnie pobyt na detoksie był początkiem terapii zamkniętej i nowej drogi, dzięki której nie piję do dziś. Więc jeśli znajdziesz się na detoksie i na koniec „turnusu” przyjdzie jakiś śmieszny gość lub praktykantka, z sugestią, że w budynku obok jest terapia, to nie myśl o alternatywnych formach leczenia i konieczności nadrabiania zaległości finansowych. Po prostu powiedz „TAK”.

jak wyglada detoks i odtrucie alkoholowe

Co to jest detoks alkoholowy?

Osoby z silnym uzależnieniem od alkoholu, narkotyków czy leków są narażone na bardzo mocne reakcje organizmu podczas odstawienia. Detoksykacja alkoholowa, często określana jako odtruwanie jest procesem, w którym organizm oczyszcza się z alkoholu i produktów jego przemiany. Obejmuje on również objawy odstawienia, które w przypadku alkoholu mogą być bardzo poważne.

Ponieważ objawy zespołu odstawienia alkoholu mogą zagrażać życiu, detoksykacja powinna odbywać się w środowisku nadzorowanym medycznie. Większość osób cierpiących na alkoholizm zostanie przyjęta do szpitala lub otrzyma inne formy wsparcia ambulatoryjnego.

Dla tych, którzy są uzależnieni od alkoholu, zatrzymanie picia może być niezwykle niebezpieczne i może wywołać zagrażające życiu objawy odstawienia. W rezultacie detoksykacja medyczna jest wymagana do rozpoczęcia leczenia odwykowego. Osoby uzależnione od alkoholu nie powinny próbować odtruwać się samodzielnie – wysoce wskazany jest nadzór medyczny. Oprócz komplikacji zdrowotnych, które mogą wystąpić w wyniku samodzielnych prób, nawrót choroby jest wysoce prawdopodobny, ponieważ osoba uzależniona cały czas walczy z wizją ukojenia przykrych objawów poprzez kolejną dawkę alkoholu, co tylko nakręca spiralę konsekwencji.

Jakie objawy kwalifikują na detoks?

Zespół odstawienia alkoholu może trwać kilka dni. Objawy fizyczne, takie jak lęki, drżenie i nudności, występują zazwyczaj 6-24 godzin po ostatnim piciu. Napady mogą wystąpić do 26 godzin później, a majaczenie może nastąpić nawet po 72 godzinach.

Najcięższą postacią odstawienia alkoholu są delirium tremens. Około 5 procent osób poddawanych detoksykacji alkoholowej doświadcza delirium tremens, co nie znaczy, że osoby bez objawów delirium nie są zagrożone komplikacjami.

Objawy te obejmują:

  •     ciężkie pobudzenie
  •     drżenie lub drgawki
  •     dezorientacja
  •     trwałe halucynacje
  •     znacznie zwiększona częstość akcji serca, częstość oddechów i ciśnienie krwi

DT mogą zagrażać życiu i są poważnym stanem medycznym. Interwencja medyczna jest wymagana dla osób doświadczających DT.

Odstawienie alkoholu często prowadzi do odwodnienia, zaburzenia równowagi elektrolitowej i niedoborów witamin. Do monitorowania tych powikłań potrzebny jest nadzór medyczny w całym procesie detoksykacji, a w niektórych przypadkach konieczna jest szybka interwencja medyczna.

Pacjenci są również badani pod kątem nieregularnego bicia serca, zastoinowej niewydolności serca, choroby wątroby, choroby trzustki, chorób zakaźnych, krwawienia w żołądku lub przewodzie pokarmowym i uszkodzenia układu nerwowego. Istniejące wcześniej schorzenia mogą skomplikować proces odstawienia alkoholu i muszą być ściśle monitorowane, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort danej osoby.

Profesjonalny detoks – jak wygląda odtruwanie?

Po przyjęciu na oddział pacjent przechodzi wywiad lekarski i badania. Następnie zostaje podłączony do kroplówek, aby jak najszybciej nawodnić organizm i uzupełnić utracone elektrolity oraz witaminy.

W celu złagodzenia objawów odstawienia alkoholu zostaną podane leki specjalnie dobrane pod konkretną osobę. Zaordynowane leki pomagają leczyć silny lęk, bezsenność i drgawki i są często stosowane w przypadku zespołu odstawienia alkoholu. Dawki leków zazwyczaj podaje się wiele razy dziennie przez kilka dni, aż do ustąpienia objawów odstawienia. Podawane dawki zależą od nasilenia objawów odstawienia, a także od czynników osobistych danej osoby.

Leki adrenergiczne, które obniżają tętno i ciśnienie krwi, oraz leki przeciwpadaczkowe mogą być również podawane w celu kontrolowania objawów. W przypadku ciężkich delirium tremens, leki przeciwpsychotyczne mogą być podawane w celu przeciwdziałania halucynacjom. Jak zawsze, stosowanie leków podczas odstawiania alkoholu powinno być ustalane indywidualnie przez lekarza..

Jak dostać się na detoks?

Niektóre szpitale mają oddziały leczenia zespołów abstynencyjnych. Często są one zlokalizowane w szpitalach psychiatrycznych. Informację o takich miejscach otrzymasz od lekarza, lub w pobliskim ośrodku terapii uzależnień. Jeśli czujesz, że dzieje się z Tobą coś złego, to poproś przyjaciela, aby zawiózł Cię na ostry dyżur do szpitala.

Na koniec najważniejsze

W następstwie procesu detoksykacji konieczne jest dalsze leczenie, aby w wystarczającym stopniu rozwiązać problem uzależnienia od alkoholu. Detoks nigdy nie jest uważany za formę leczenia uzależnień – można go określić bardziej jako oddział ratunkowy. Personel medyczny i placówki oferujące detoksykację alkoholową (z prawdziwego zdarzenia) zawsze chętnie pomogą Ci w znalezieniu odpowiednich miejsc, w których otrzymasz fachową pomoc.

Często detoks może być włączony do ogólnego planu leczenia, umożliwiając pacjentom otrzymanie kompleksowej opieki w jednym zakładzie – począwszy od detoksykacji, po przejście do leczenia uzależnień. Skuteczne leczenie uzależnienia od alkoholu obejmuje terapię indywidualną i grupową Następnie obejmuje również grupy wsparcia i spotkania AA.

Zatem detoks jest tylko ratunkiem dla Twojego ciała. Kolejnym krokiem jest znalezienie mądrych ludzi, którzy pomogą. Najlepiej postarać się o terapię jeszcze w czasie pobytu na oddziale.

Mam do Ciebie prośbę. Jeśli ten tekst był dla Ciebie pomocny, to napisz mi o tym. A jeśli uważasz, że może pomóc innym, to podaj go proszę dalej.

Krzysztof


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *