Kurs na prawo jazdy

Umiejętność poruszania się samochodem osobowym jest bardzo przydatna w codziennym życiu. Mając prawo jazdy i samochód nie możemy dojechać wygodnie w wiele miejsc, nawet te, w które nie dociera transport publiczny. Czasem posiadanie prawa jazdy jest warunkiem wymaganym przy rekrutacji do pracy. Co należy zrobić, aby przystąpić do kursu? Jak przebiega?

kurs

REKLAMA:

Formalności

Do kursu na prawo jazdy może przystąpić każda osoba, która ukończyła 18 lat lub ukończy je w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia kursu. Po pierwsze powinniśmy skierować swoje kroki do wybranego ośrodka szkolenia kierowców i zapisać się na kurs. W wielu przypadkach tam udzielą nam wielu informacji, jakie formalności powinniśmy wypełnić.

Kolejnym niezbędnym krokiem jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego, że nie istnieją żadne przeciwskazania do prowadzenia pojazdów. Niektóre szkoły jazdy oferują badania lekarskie w ramach kursu, w innych zaś sami powinniśmy udać się do lekarza, który robi badania do prawa jazdy. Następnie należy uzyskać numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę).

Aby go uzyskać należy udać się do urzędu w miejscu zamieszkania i wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualną fotografię, zgodną z wymogami urzędowymi oraz orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Po spełnieniu tych wszystkich formalności można spokojnie przystąpić do kursu.

Jak przebiega kurs?

Sam kurs na prawo jazdy, podobnie jak późniejszy egzamin, dzieli się na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Pierwsza jest część teoretyczna, gdzie uczęszczamy na 30 godzin wykładów dotyczących zasad ruchu drogowego, budowy samochodu, technik jazdy i udzielania pierwszej pomocy. Etap ten jest zakończony egzaminem wewnętrznym.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku możemy rozpocząć dugą część naszego kursu, czyli naukę jazdy. Podczas lekcji praktycznych poznamy działanie samochodu, nauczymy się na placu manewrowym wymaganych na egzaminie manewrów. Elementem kursu jest też nauka poruszania się w ruchu drogowym.

Razem z instruktorem wyjeżdżamy do miasta i uczymy się tam nie tylko poruszać po ulicach, ale też wykonywać podstawowe czynności, takie jak parkowanie. Część praktyczna podobnie jak teoretyczna trwa 30 godzin. Po ukończonym kursie możemy dokupić dodatkowe godziny jazdy lub od razu zapisać się na państwowy egzamin teoretyczny.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kursu?

Zanim wybierzemy szkołę jazdy warto zapoznać się z opiniami na jej temat. Powinniśmy wiedzieć czy dobrze przygotowuje ona do egzaminów, czy zapewnia dodatkowe materiały do nauki. Zwróćmy też uwagę na terminy wykładów i wybierzmy takie, które nam pasują.