Miałem prawie wszystkie objawy choroby alkoholowej, jakie znajdziesz poniżej. Szczególnie pamiętam moje ciągi alkoholowe i regularne przysięgi, że już nigdy w życiu się nie napiję. Nie były mi obce również długie przerwy, po których za każdym razem upadałem jeszcze bardziej. Mam nadzieję, że te 10 punktów Ci pomoże.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm to poważna sklasyfikowana choroba z objawami, które różnią się w zależności od ilości i częstotliwości spożycia. Postępujący alkoholizm znacząco zakłóca życie osoby pijącej i całego otoczenia.

Postępujący wzrost częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu może zacząć powodować coraz bardziej poważne objawy medyczne. Osoba uzależniona od alkoholu sprawia, że picie jest główną aktywnością jej życia, wypierającą codzienne zadania i relacje, skutkując negatywnymi konsekwencjami.

Osoby nadużywające alkoholu często zachowują pewną zdolność rozpoznawania sytuacji, które prowadzą do różnorakich okazji do picia.

Oznaki uzależnienia od alkoholu (alkoholizm)

Nadużywanie alkoholu może rozwinąć się w uzależnienie od alkoholu charakteryzujące się zależnością fizyczną i / lub niemożnością zatrzymania picia pomimo poważnych konsekwencji. Gdy zaczną pić, alkoholicy mają zerową kontrolę nad ilością, którą konsumują. Mają problem z „wyleczeniem” kaca i znacznie zwiększa się czas potrzebny na dojście do siebie po spożyciu.

Zwiększona ilość spożywanego alkoholu z powodu zwiększonej tolerancji, zaniedbanie obowiązków zmiany wyglądu, to tylko niektóre z objawów alkoholizmu.

Poniżej przedstawię kilka głównych objawów, które mogą być wykorzystane przy diagnozie choroby alkoholowej.

  • Głód alkoholowy – bardzo silne pragnienie sięgnięcia po alkohol. Może objawiać się bezpośrednio jako przymus picia lub nieprzyjemne stany emocjonalne – złość, depresja, samotność, poczucie pustki.
  • Zanik zdolności do kontrolowania zachowań związanych z piciem – uzależniony nie może powstrzymać się od picia. Ma problem z zakończeniem picia i nie kontroluje ilości wypijanego alkoholu.
  • Przykre objawy fizjologiczne po odstawieniu alkoholu – zespół abstynencyjny. Drżenie, lęki, nadciśnienie tętnicze, biegunka, wymioty, zaburzenia snu, w skrajnych sytuacjach majaczenie, halucynacje i padaczka alkoholowa.
  • Zmieniona tolerancja alkoholu. Najczęściej objawia się koniecznością wypijania coraz większych dawek, aby uzyskać ten sam efekt – tzw mocna głowa. Przy dużym obciążeniu organizmu zdarza się również efekt odwrotny – znaczny spadek tolerancji. W takich przypadkach osoba uzależniona upija się znacznie mniejszymi dawkami alkoholu.(najczęściej
  • Skupianie życia wokół picia. Powoli dotychczasowe zainteresowania, pasje i relacje schodzą na boczny tor. Najważniejsze stają się okazje do wypicia. Alkohol zajmuje dużą ilość czasu – chodzi o samo jego pozyskanie, picie i późniejsze dochodzenie do siebie.
  • Picie alkoholu pomimo oczywistych strat i licznych problemów. Groźba rozwodu, problemy w pracy, coraz większe kłopoty ze zdrowiem nie powstrzymują przed dalszym postępem picia.
  • Picie alkoholu z w znacznie większych ilościach i przez dłuższy czas, niż się pierwotnie planowało. Uzależniony planuje wypicie „jednego piwa”, a kończy się czymś zupełnie innym
  • Trwająca dłuższy czas próba całkowitego zaprzestania picia lub picia kontrolowanego. Alkoholik zaczyna bać się konsekwencji picia i podejmuje przysięgę – „więcej się nie napiję”. Takie samodzielne próby mogą trwać wiele miesięcy, ale ostatecznie nie mają szans powodzenia bez profesjonalnej pomocy terapeuty lub grupy AA.
  • Ciągi alkoholowe. Uzależniony nie jest w stanie kontrolować picia i przerwać go, pomimo zadań do wykonania i obowiązków. Często zdarza się, że alkoholik pije cały weekend, a do pracy dociera dopiero we wtorek lub idzie na zwolnienie lekarskie. Ciąg alkoholowy może trwać kilka dni, ale może być mierzony w miesiącach, a w skrajnych przypadkach nawet w latach. Wyjście z takiego ciągu może być niebezpieczne i niejednokrotnie wymaga opieki szpitalnej.
  • Klinowanie. Próba usunięcia przykrych objawów po odstawieniu, poprzez kolejną dawkę alkoholu. Najczęściej kończy się kontynuacją picia i nakręcaniem spirali konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *